Důležité rady pro cestování letadlem


Důležité rady pro cestování letadlem

Chystáte se na cestu, která vyžaduje leteckou dopravu? Pokud ano, měli byste se seznámit s několika užitečnými radami. Některé z těchto tipů jsou pro vás uvedeny níže a při správném provedení vám mohou ušetřit čas i peníze.

Před odjezdem na letiště a také před balením zavazadel se nezapomeňte seznámit s bezpečnostními pravidly a omezeními na letišti. Pokud pozorně sledujete zpravodajství, možná již většinu pravidel znáte, ale přesto můžete před odjezdem navštívit internetové stránky TSA. Díky tomu projdete letištní kontrolou mnohem rychleji. Také když si zabalíte zavazadla na základě stávajících pravidel, je méně pravděpodobné, že budete muset vyhodit nějaké zakázané předměty, což vás může stát peníze.

Při balení zavazadel dbejte na pečlivost. U odbavených zavazadel je to mimořádně důležité. Pokud budete mít v odbaveném zavazadle tekutiny, například šampon nebo krém, nezapomeňte je zabalit do plastového sáčku na potraviny. To vám zachrání život, pokud se něco vylije nebo rozbije. Pokud si tyto věci balíte do příručního zavazadla, ujistěte se, že dodržujete všechna pravidla. Například jsou povoleny pouze malé cestovní velikosti a musíte je mít oddělené v plastovém sáčku se zipem.

V souladu s balením zavazadel nezapomeňte do příručního zavazadla uložit vše, co má velkou hodnotu nebo význam. Notebooky, digitální fotoaparáty a videokamery by se neměly dávat do odbaveného zavazadla, protože je zde poměrně vysoká pravděpodobnost poškození. Nikdy nechcete být odděleni od něčeho, co je cenné. Příruční zavazadlo mějte vždy u sebe, nikdy nenechávejte zavazadlo na letišti bez dozoru.

Když už mluvíme o letišti, nezapomeňte se na svůj let dostavit včas. Obecně se žádá, abyste se dostavili zhruba hodinu a půl až dvě hodiny před plánovaným odletem; možná si však budete chtít nejprve udělat malý průzkum. Většina letišť na svých internetových stránkách uvádí, jak brzy byste měli dorazit. Ta větší mohou doporučovat příjezd o dvě a více hodin dříve. Nikdy není na škodu přijít na let včas, dokonce ani příliš brzy. Vždy mějte na paměti, že u čekacích dob nikdy nevíte, zejména pokud se jedná o bezpečnostní opatření na letišti. O víkendech nebo svátcích přijíždějte vždy dříve než obvykle, protože v těchto obdobích bývá na cestách rušno.

Veškeré občerstvení, které budete chtít nebo potřebovat sníst, si kupte předem, ne až na letišti. Pokud jde o nápoje, ty si však budete chtít koupit na letišti. Pokud nápoj není určen pro dítě, je pravděpodobné, že neprojde letištní bezpečnostní kontrolou, ale suché občerstvení ano. Nákupem suchého občerstvení a sladkostí předem můžete předejít tomu, abyste na letišti museli platit nehorázné ceny. Pokud váš let odlétá v době snídaně, oběda nebo večeře, snažte se před příjezdem na letiště najíst, protože to vám také může ušetřit značnou částku peněz.

Při nákupu letenek na letiště si dejte pozor na to, abyste měli dostatek času na mezipřistání. Obecně platí, že patnáct až dvacet minut nebo méně není dobrý nápad. Většina letů může mít v průměru desetiminutové zpoždění. Ano, pokud zmeškáte navazující let, budou vám poskytnuty jiné možnosti, ale tyto alternativní možnosti mohou skrz naskrz překazit zbytek vašich cestovních plánů.

Pokud budete cestovat s malými dětmi, raději se na letiště dostavte ještě dříve. Budete tak mít možnost naučit své dítě, jak probíhá bezpečnostní kontrola na letišti, nebo dokonce sledovat, jak jí procházejí ostatní, aby se vaše dítě nebálo. Pro děti, které se teprve učí chodit, jsou dobrým nápadem kočárky, které vám umožní rychlý pohyb po letištích, zejména během krátkých mezipřistání.