Mánes, Praha, Česká republika


Mánes, Praha, Česká republika

Vítejte v srdci prastaré Evropy, kde umění a historie se prolínají na každém rohu. Podívejte se na imaginovaný portrét Prahy, skrze oči jednoho z nejvýznamnějších umělců české historie. Naše cesta nás zavede do světa romantických maleb, do místa, které v tajemných uličkách Starého Města říká svůj vlastní příběh. Představujeme vám Mánesa, pražský diamant v koruně České republiky; místo, kde umělecké dílo se stává součástí srdce každého, kdo ho navštíví. Pojďte s námi a objevte tajemný svět dokonalého umění a nádherné architektury.

Obsah článku

Mánes: Skrytý klenot Prahy

Mánes je skutečně skrytým klenotem v srdci Prahy, který překvapuje svou nevšední architekturou i napínavou historií. Svého času byl tím nejmodernějším místem v Praze a dnes je symbolem pokroku a inovace. Mánes, pojmenován po slavném malíři, je dílem architekta Otakara Novotného, který se inspiroval funkcionalismem a konstruktivismem. Mánes tedy není pouze galerií, ale také unikátním architektonickým dílem.

Tento klenot si zachoval svoji původní tvář, i když je interiér modernizován pro různé umělecké výstavy a akce. Kromě toho, že je domovem pro současné umělecké instalace a výstavy, Mánes také hostí řadu kulturních a společenských akcí. Jeho významnou složku tvoří:

 • Výstavní sály, na kterých se konají různé výstavy a instalace
 • Konferenční místnosti pro semináře a workshopy
 • Kavárna a restaurace s úchvatným výhledem na Prahu
 • Prodejna uměleckých tisků a reprodukcí

Svou návštěvu Prahy si tedy rozhodně nenechte ukončit bez návštěvy tohoto skrytého klenotu.

Architektonický poklad v srdci České republiky

V hlubokém srdci České republiky, vítejte v Praze, městě které je proslulé svými architektonickými skvosty. Toto rozmanité město je plné gotických, barokních, renesančních, a secesních stavebních stylů. Karlův most, Pražský hrad, Orloj, ulice Starého Města, i okouzlující uličky Malé Strany – to vše je součástí pražské architektonické panorámy, která fascinuje návštěvníky z celého světa.

 • Hradčany: Pražský hrad, tvořící panoramatickou siluetu Prahy, je největším starobylým hradem na světě a je domovem pro české prezidentské úřady, historické relikvie, a mistrovská díla umění.
 • Karlův most: Ze 14. století, tento symbol Prahy spojuje Staré Město s Malou Stranou a nabízí nádherný výhled na Pražský hrad a Vltavu.
 • Staroměstské náměstí: Jedno z nejkrásnějších náměstí v Evropě, proslulé svým Orlojem a Týnským chrámem.
 • Vyšehrad: Starobylá pevnost a místo mnoha legend, se nachází na skalnatém návrší nad Vltavou a nabízí velkolepý výhled na celou Prahu.

Tajuplnou mystiku, kterou Praha vyzařuje, tvoří průchody, pasáže a arkády, které spojují okázalé paláce a historické domy. Červené střechy Prahy v kontrastu s tmavě zelenými kopci a modrou oblohou nad Vltavou fascinují každého, kdo se prochází po jeho starých ulicích, a vytvářejí jedinečnou atmosféru, kterou najdete jen těžko kdekoliv jinde na světě.

Travel
Travel

 

Mánes a jeho charismatické kouzlo: Co vás čeká za dveřmi?

Vstup do světa Mánese je jako otevřít dveře do tajuplné galerie plné života, kouzla a nadšení. Jeho jméno je vzácným synonymem pro kreativitu a bezprostřední poutavost. Když se tyto dveře otevřou, přivítá vás bouřka barví, emotivních štětcových ran a mimořádně výřečných obrazů, které promlouvají příběh divoké vášně pro umění.

 • Ponoříte se do hluboké studnice, ve které je skryto velké množství dříve neviděného uměleckého díla.
 • Obdivujete rychlý a divoký štětec, kterým Mánes maloval a který oživuje jeho obrazy.
 • Zasvětíte se do tajů impresionismu, který Mánes tak mistrovsky ovládal.

Čeká vás zde řada unikátních expozičních prostorů, z nichž každý simuluje alternativní realitu. Mánesovým dílem procházíte jako divákem dramatu na plátně. Nikdy nebudete vědět, co můžete očekávat za dalším rohem. Je to jako neustálá jízda horskou dráhou plná vzrušujících zvratů. Připojte se k nám na toto fascinující dobrodružství a objevte neuvěřitelné kouzlo Mánese a jeho umění.

Umění a historie v jednom: průzkum galerie Mánes

Přímo v srdci Prahy, mezi nádhernými historickými budovami a spojovací cestou mezi Slovanským ostrovem s nábřežím Rašínovým, najdete bílou budovu podivuhodného tvaru – galerii Mánes. Místo, kde současné umění potkává stopy minulých dob. Unikátní architektura tohoto místa je dokonalým ztvárněním symbiózy umění a historie, jakou galerie nabízí.

Procházejíc po galerii, narazíte na stálé i dočasné výstavy, které zahrnují hodnotné umělecké sbírky tvořené během století. Kromě toho hostí galerie často speciální události a projekty:

 • Rozsáhlé retrospektivy – umělci všeobecně uznávaní na domácí i mezinárodní scéně mají možnost prezentovat svůj vývoj a posuny v tvorbě.
 • Prezentační výstavy – umělci, jejichž díla jsou pro svou originalitu a kvalitu značná rarita, se zde mohou návštěvníkům prezentovat.
 • Blokové projektové výstavy – vhodné pro širší tematické celky, v nichž se představují díla odlišných umělců odpovídající danému tématu.

Navštívit Mánes tedy znamená ponořit se do víru barev, tvarů a příběhů, které tvoří nádherný kaleidoskop umění a historie.

A tak, aniž bychom si toho možná vůbec byli vědomi, v nás všech někde hluboko dole sídlí kus umění. Ať už je to v tichých barvách podzimní Prahy, ve zrnitých štětcích useknutých rukou na obrazech 19. století, v kostkách na zdech budov tvořených časem a historií, nebo v rušných výstavách Umělecké besedy. Mánes, to není jen název místní galerie. To je náš odkaz nespočtu generací, hlas těch, kteří zaslouží být slyšet, a připomínka, že Praha není jen městem, ale i spojnicí minulosti a přítomnosti. Ujistěte se sami, když příště navštívíte Mánes. Zkuste vidět nejen barvy a tvary na plátně, ale i duše, které skrze ně promlouvají.